Odbavení
včas na letišti
Zkontrolujte si kód a název letiště ze kterého odlétáte. Ne zřídka je v každém větším městě více letišť, vydejte se správným směrem. Dále je potřeba zjistit (u větších letišť) z jakého terminálu budete odlétat. Čas pro orientaci na letišti může být individuální a závislý od zkušeností cestovatele. Všeobecně doporučujeme být na letišti 2 hodiny před plánovaným časem odletu, máme – li zavazadlo k odbavení. Máme – li jen kabinové zavazadlo, postačí být na letišti hodinu předem.
odbavené zavazadlo
Zavazadla lze odbavit u check – inu dané letecké společnosti. Bude – li Vaše trasa s přestupem je potřeba se u přepážky informovat, zda – li bude zavazadlo k vyzvednutí až v cílové destinaci (drtivá většina případů). Je zde však i možnost, že si budete muset v místě mezipřistání zavazadla vyzvednout a znovu odbavit do cílové destinace. U check – inu by Vás o takovém kroku měli informovat.
U nízkonákladových dopravců jako je například Ryanair, WizzAir, EasyJet atd. je však 100% nutné odbavit si zavazadlo na každý let zvlášť – lety na sebe nenavazují!!!
U odbavených zavazadel je důležité znát a dodržet váhový limit, který je standardně mezi 15 až 32 kg za zavazadlo. Příplatky za jednotky kilogramů bývají velice vysoké.
kabinové – příruční zavazadlo
Kabinové zavazadlo prochází bezpečnostní kontrolou, proto je důležité znát regulace a základní bezpečnostní podmínky, které musí zavazadlo splňovat. Kromě těchto podmínek musí zavazadlo splňovat rozměrové a váhové limity jednotlivých leteckých společností.
kabinová zavazadla zdarma (u vybraných nízkonákladových společností)
- Ryanair: 55x40x20 cm do 10kg, plus malé zavazadlo 35x20x20 cm (od 1.11.2018 pouze 1 x zavazadlo 40 x 20 x 25 cm)
- Wizzair: 42x32x25 cm, bez omezení váhového limitu
- Easyjet: 56x45x25 cm, bez omezení váhového limitu
- Vueling: 55x40x20 cm do 10 kg
Do rozměrů je potřeba započítat kolečka, madla a jiné součásti zavazadla. Doporučujeme výše zmíněné regule striktně dodržovat.
TIP: Máte – li jen kabinové zavazadlo a udělaný online check – in s vytištěnou letenkou (nebo na svém mobilním zařízení) zamiřte rovnou k bezpečnostní kontrole (security check) a následně k odletové bráně (gate).
tekutiny v příručním zavazadle
Jakýkoliv produkt tvářící se jako tekutý: deodoranty, pasty, gely, parfémy, krémy, holící pasty atp. musí být v množství menším než 100 ml. Důležité však není množství jako takové, jako obal daného produktu na kterém nesmí být uvedeno přes 100 ml. (například koupím – li si na dovolené opalovací krém 200 ml a vypotřebuji ho jen polovinu, nesmí být v příručním zavazadle, leda byste ho přelili do nádoby o obsahu 100 ml a méně). Všechny nádoby musí být umístěny do jednoho plastikového sáčku (k dostání na letišti) a nesmí přesahovat 1000 ml na osobu viz obrázek.
Tyto podmínky se nevztahují na tekutiny a potraviny zakoupené za bezpečnostní kontrolou.
zakázané a sporné předměty v kabinovém zavazadle
Mezi neoddiskutovatelně zakázané věci patří chemikálie, výbušniny, pyrotechnika, kladiva, kleště, plynové bomby, zbraně, munice, sirky, velké nože atp. Naopak obecně by mělo být možné vzít do letadla nůž s délkou čepele do 6 cm a s šířkou do 1,3 cm, nůžky s délkou hrany do 6cm, pinzety, lžičky, deštník atd. Jídlo je po Schengenu a EU tolerováno, lety mimo Evropu, zejména USA neumožňují převážet potraviny (budou Vám vyndány i z odbaveného zavazadla).
Je potřeba brát v potaz, že ne u všech předmětů jsou hranice pevně dané a rozhoduje o nich pracovník přímo na letišti, takže vždy to bude trošku hazard a co projde v Mnichově, nemusí projít v Londýně apod. Všeobecně u sporných předmětů dobře zvažte co opravdu potřebujete, co je nezbytné a jestli neexistuje cenově dostupná varianta, která by se případně dala dokoupit na místě určení.